Όταν το 2003 η Τσέλσι περνούσε στα χέρια του Ρώσου κροίσου Ρομάν Αμπράμοβιτς, γινόταν αυτομάτως μια αντιπαθέστατη ομάδα στα μάτια των περισσότερων ποδοσφαιρόφιλων. Κι αυτό, γιατί, όπως και τώρα με την Μάντσεστερ Σίτι δινόταν η εντύπωση πως τα πάντα μπορούν να κατακτηθούν με τα χρήματα.

Σήμερα, σχεδόν δέκα χρόνια μετά, είτε μας αρέσει είτε όχι, η Τσέλσι έχει καθιερωθεί ως μια από τις δυνάμεις του Ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Σταθερά στα ψηλά σκαλιά τόσο του αγγλικού πρωταθλήματος, όσο και του Champions League.

Στη θρυλική μάχη προ λίγων εβδομάδων εναντίον της Μπαρτσελόνα, αντιπαρατέθηκαν δύο εκ διαμέτρου αντίθετες ποδοσφαιρικές φιλοσοφίες. Δυο φιλοσοφίες διαφορετικές κυρίως λόγω της διαφοράς στην ποιότητα των ποδοσφαιριστών.

Από τη μία, η ομάδα που τα τελευταία 5 χρόνια παίζει ένα πρωτόγνωρο ποδόσφαιρο όπως η Μπάρτσα κι από την άλλη η Τσέλσι που, όπως έχω ξαναγράψει, προερχόταν από μια φρικτή χρονιά.

Στον πρώτο αγώνα, έχοντας και την τύχη με το μέρος της κατάφερε να επικρατήσει χάρη στο γκολ ενός πραγματικά σπουδαίου παίκτη, του Ντιντιέ Ντρογκμπά. Στο δεύτερο, όμως, όλοι περίμεναν ένα ποδοσφαιρικό κρεσέντο των Μπλαουγκράνα.

Όλα προς τα εκεί οδηγούσαν καθώς στο 40ο λεπτό οι Καταλανοί προηγήθηκαν 2-0 στο σκορ, με την Τσέλσι να βλέπει τον αρχηγό της,Τζον Τέρι να αποβάλλεται. Το αναπάντεχο και σπάνιας ομορφιάς γκολ του Ραμίρες, έδωσε στην Τσέλσι το πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ που αναζητούσε και τα 45 εναπομείναντα λεπτά αναμένονταν μαρτυρικά για τους Λονδρέζους.

Κατά την άποψή μου, στο δεύτερο ημίχρονο του εν λόγω αγώνα, γράφτηκε μια από τις πιο μεγάλες στιγμές στην ιστορία του ποδοσφαίρου. Η προσήλωση, η αυταπάρνηση και ο δυναμισμός που έβγαλε η ομάδα του Ρομπέρτο Ντι Ματέο καθήλωσε όλους τους αγνούς φίλους του ποδοσφαίρου.

Η Τσέλσι το μόνο που είχε να αντιπαρατάξει στην ποιοτική αντίπαλό της ήταν σθένος, αποφασιστικότητα και δυνατά διωξίματα της μπάλας. Σε ένα από αυτά, 2 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο ισπανός Φερνάντο Τόρρες βρέθηκε τετ α τετ με το τέρμα της Μπαρτσελόνα.

Έτσι, η Τσέλσι ταξιδεύει στο Μόναχο για τον τελικό της διοργάνωσης ούτως ώστε να κατακτήσει αυτό που δικαιωματικά της ανήκει, βάση της ιστορίας της τα τελευταία 10 χρόνια… Στο βίντεο που ακολουθεί, οι ανεπανάληπτοι πανηγυρισμοί του γκολ του Τόρες εναντίον της Μπαρτσελόνα, μέσα από μια λονδρέζικη παμπ.