Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Ο καλύτερος αγώνας όλων των εποχών στην Ελλάδα {VIDEO}

Στην Ελλάδα είναι περιορισμένες οι φορές που απολαμβάνουμε έναν ποδοσφαιρικό αγώνα και στεκόμαστε σε αυτόν, χωρίς να πρέπει να υπάρξουν συζητήσεις εκτός του αθλήματος. Δηλαδή αμφισβητούμενες φάσεις, λανθασμένες υποδείξεις και επεισόδια συχνά συνθέτουν τον αγώνα αφήνοντας σε δεύτερη μοίρα το ποδοσφαιρικό θέαμα αυτό καθ’ αυτό.

Όταν όμως ο αγώνας διεξαχθεί σε υψηλό επίπεδο, οποιαδήποτε κουβέντα πέραν αυτού γίνεται απλώς γραφική. Και ένας τέτοιος ήταν ο τελικός Κυπέλλου ΑΕΚ-Ολυμπιακού το 2009 που έληξε ισόπαλος 3-3 στην κανονική διάρκεια, 4-4 στην παράταση πριν καταφέρουν οι ερυθρόλευκοι να στεφθούν κυπελλούχοι Ελλάδος έπειτα από μακρά και ψυχοφθόρο διαδικασία πέναλτι.

Το χρονικό της αναμέτρησης προμήνυε έναν μεγάλο αγώνα, καθώς ο Ολυμπιακός είχε νωπές τις αναμνήσεις της συντριβής με 4-0 από την ΑΕΚ την προηγούμενη χρονιά και έχοντας ήδη κατακτήσει το πρωτάθλημα, ήθελε να υπογραμμίσει την αγωνιστική του ανωτερότητα με μια επιβλητική νίκη. Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΚ, είχε ως μόνο στόχο το Κύπελλο έχοντας μείνει από πολύ νωρίς εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος.

Παίκτες μεγάλης αξίας συνέθεταν το παζλ των 22 ποδοσφαιριστών καθώς στους Άντζα, Τοροσίδη, Μπελούτσι, Γκαλέτι και Τζώρτζεβιτς, η ΑΕΚ παρέτασσε τον Κυργιάκο, τον Σκόκο, τον Μπλάνκο και τον Τζιμπούρ.

Ο αγώνας για την Ένωση ξεκινά ιδανικά και πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά αγώνα προηγείται με 2-0 χάρη σε δυο γκολ του Αργεντινού Ίσμαελ Μπλάνκο. Οι φίλοι της ΑΕΚ παραληρούν, ενώ στην κόκκινη πλευρά του ΟΑΚΑ επικρατεί σιγή. Το πρώτο ημίχρονο κυλά ήρεμα και η ΑΕΚ πάει στα αποδυτήρια με ένα σαφέστατο προβάδισμα που την φέρνει κοντά στον πρώτο της τίτλο, μετά από 7 ολόκληρα χρόνια.

Το δεύτερο ημίχρονο επιστρέφει με γκολ που επιτυγχάνει ο Άγγλος Ντάρμπισαϊρ εκμεταλλευόμενος αδράνεια στο κέντρο της άμυνα της ΑΕΚ, δίνοντας μ’ αυτό τον τρόπο νέο ενδιαφέρον στην συνάντηση. Ο Ολυμπιακός αρχίζει να πιέζει ασφυκτικά, η ΑΕΚ μοιάζει πελαγωμένη και περίπου στο 60ο λεπτό τραυματίζεται ο αρχηγός της Ένωσης Σωτήρης Κυργιάκος. Αντικαθίσταται από τον Αλεξόπουλο και πριν προλάβουν οι κιτρινόμαυροι να προσαρμοστούν στις νέες συνθήκες, ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει με τον Ντουντού σε φάση διαρκείας. Οι Πρωταθλητές πιέζουν για την ολική ανατροπή χάνοντας κάποιες σημαντικές ευκαιρίες, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν προβάδισμα.

Στο 90ο λεπτό, ο Νάτσο Σκόκο με ένα απίστευτο σόλο σκοράρει για λογαριασμό της ΑΕΚ και την βάζει μπροστά στο σκορ αγκαλιάζοντας παράλληλα το Κύπελλο. Οι πανηγυρισμοί όλης της ομάδας είναι πρωτοφανείς και οι παίκτες της ΑΕΚ βρίσκονται στον 7ο ουρανό. Την αδράνειά τους εκμεταλλεύονται οι παίκτες του Ολυμπιακού και στην τελευταία φάση του αγώνα οδηγούν την αναμέτρηση στην παράταση πάλι με γκολ του Ντάρμπισαιρ.

Στην παράταση, ο Ολυμπιακός παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα με τον Γκαλέτι, πριν ο Σκόκο ισοφαρίσει για την ΑΕΚ.

Εκτελέστηκαν 34 πέναλτι προκειμένου να αναδειχθεί τελικός νικητής σε έναν αγώνα που ξεκίνησε απόγευμα και τελείωσε νύχτα. Ο Ολυμπιακός στέφθηκε πανάξιος νικητής στον αγώνα που θεωρείται κατά γενική ομολογία ο κορυφαίος όλων των εποχών στην Ελλάδα, έχοντας τα πάντα. Γκολ, ένταση, πάθος και εναλλαγές συναισθημάτων.