Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ναι ρε Ελλαδάρα!

Το είχαμε πει! Το πιστεύαμε! Κι έγινε! Η εθνική μας ομάδα, κόντρα στα προγνωστικά πέρασε στην φάση των «οκτώ» του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και αντιμετωπίζει την κατά γενική ομολογία κορυφαία ομάδα της διοργάνωσης, Γερμανία.

Η ομάδα μας παρουσιάστηκε εξαιρετικά διαβασμένη στον αγώνα με τη Ρωσία έχοντας μια σταθερή τακτική που, και λόγω τύχης, απέδωσε νωρίτερα του αναμενόμενου με το γκολ του αρχηγού Γιώργου Καραγκούνη. Παίζοντας αμυντικά για όλο το πρώτο ημίχρονο καταφέραμε να περιορίσουμε τις επιθέσεις των Ρώσων που απείλησαν ελάχιστα την εστία του Μιχάλη Σηφάκη.

Ήταν φανερό πως θέλαμε να κλείσουμε το ημίχρονο στο 0-0 και μετά να μπαίναμε στο δεύτερο παίζοντας «τα ρέστα μας» στη νίκη. Από μια καραμπόλα, ο Καραγκούνης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έδωσε το προβάδισμα στην Εθνική. Λόγω του χρονικού σημείου στο οποίο επετεύχθη το γκολ η ψυχολογία μας βρέθηκε στο ζενίθ και ξέραμε πως είχαμε 45 λεπτά για να διαφυλάξουμε το προβάδισμά μας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου φανερώθηκε επιτέλους το ταλέντο του Γιώργου Σαμαρά ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε τους Ρώσους αμυντικούς εφευρίσκοντας τρίπλες που θα ζήλευε και ο Μέσι. Δεν είναι υπερβολή. Ήταν εντυπωσιακές, πανέξυπνες και ξεσήκωναν τους εκατομμύρια Έλληνες τηλεθεατές. Πέραν αυτού, χάσαμε και κάποιες ευκαιρίες για το 2-0 με τους Ρώσους να απειλούν ελάχιστα, χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Παπασταθόπουλου, του Τζαβέλλα, του Τοροσίδη αλλά κυρίως του Κυριάκου Παπαδόπουλου που δείχνει πως μπορεί να αφήσει εποχή στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο.

Όσον αφορά την Γερμανία τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα. Είναι δεδομένα η καλύτερη ομάδα του Πρωταθλήματος και αρκεί να αναφέρουμε πως ήταν φιναλίστ της προηγούμενης διοργάνωσης και τα τελευταία 6 χρόνια έχει συνεχή παρουσία στα ημιτελικά Ευρωπαϊκών και Παγκόσμιων πρωταθλημάτων.

Όπως μας έχει μάθει η Εθνική μας ομάδα, τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο στο ποδόσφαιρο κι αν έχουμε μια πιθανότητα θα την κυνηγήσουμε μέχρι το τέλος. Τους αντιμετωπίζουμε την Παρασκευή στις 21:45 χωρίς άγχος, καθώς ήδη η παρουσία της Εθνικής μας στη διοργάνωση κρίνεται επιτυχημένη, αποδεικνύοντας περίτρανα πως η ομάδα μας έχει αλλάξει επίπεδο στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο.