Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Ελλάδα μπορείς!

Παρασκευή, ώρα 7:50, ημίχρονο του αγώνα Πολωνία-Ελλάδα που είναι στο 1-0. Έχεις 100 Έλληνες και τους κάνεις την εξής ερώτηση: «Δέχεσαι πως ο αγώνας θα λήξει ισόπαλος;». Θα έλεγα πως 98 στους 100 θα απαντούσαν ναι. Και αυτό για πολλούς λόγους.

Πρώτον, λόγω του νωχελικού ξεκινήματος της ομάδας μας και της εμφανούς υπερεκτίμησης των δυνατοτήτων της Πολωνικής ομάδας. Δεύτερον, λόγω της ειδικής περίστασης που έγκειται στο γεγονός πως αντιμετωπίζεις την διοργανώτρια χώρα και τους 60.000 θερμούς οπαδούς της. Τρίτον επειδή στο πρώτο ημίχρονο δυσκολευόμασταν να αλλάξουμε δύο πάσες, τέταρτον επειδή μείναμε αδίκως με 10 παίκτες έπειτα από απόφαση «ανέκδοτο» του διαιτητή να αποβάλλει με δύο αυστηρότατες κίτρινες κάρτες τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο και πέμπτον επειδή είδαμε τον Αβραάμ Παπαδόπουλο να αποχωρεί λόγω τραυματισμού.

Η «ψυχή του πρωταθλητή» το “spirit of the winner” ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το, εμφανίστηκε. Τα αρνητικά χαρακτηριστικά του πρώτου ημιχρόνου μετετράπησαν σε μια απίστευτη δυναμική της Εθνικής μας ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο. Το 1-0 έγινε 1-1 με σκόρερ την χρυσή αλλαγή, Δημήτρη Σαλπιγγίδη που αντικατέστησε τον νωχελικό Σωτήρη Νίνη. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος αντικατέστησε επάξια τον Αβράαμ και ο Κατσουράνης απέδωσε εξαιρετικά στη θέση του κεντρικού αμυντικού. Ο Μανιάτης έτρεχε ασταμάτητα και ο αγώνας άρχισε να γέρνει προς την ελληνική πλευρά. Το ρίσκο με την αλλαγή Φορτούνη βγήκε στον Σάντος και από εκπληκτική κάθετη πάσα του μικρού ο κορυφαίος της αναμέτρησης Σαλπιγγίδης κέρδισε πέναλτι και αποβολή του τερματοφύλακα των Πολωνών, Σέζνι.

Ο αρχηγός, Γιώργος Καραγκούνης, φανερά αγχωμένος απώλεσε την μεγαλειώδη ευκαιρία για νίκη βλέποντας τον τερματοφύλακα να τον ψαρεύει στην φάση του πέναλτι, αποκρούοντας το.

Η Ελλάδα ξανασκόραρε με τον Σαλπιγγίδη, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε σωστά μιας και ο Φορτούνης έλαβε την μπάλα, όντας σε θέση οφσάιντ.

Το 1-1 ήταν και το τελικό σκορ, που άφησε μια γλυκόπικρη γεύση στην Εθνική μας ομάδα αλλά δεδομένα τόνωσε το ηθικό μας.

Την Τετάρτη αντιμετωπίζουμε την Τσεχία που ηττήθηκε από τους Ρώσους και θεωρώ πως αν επικρατήσουμε είμαστε με το ενάμιση πόδι στους «8» της διοργάνωσης.